Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Микола Миклухо-Маклай – російський вчений, нащадок запорозьких козаків

Никита | 15.07.2011 12:52

2
Рейтинг
2


Голосів "за"
3

Голосів "проти"
1

"Моя особа – то живий приклад того, як благочинно з'єдналися три одвічно ворожі сили. Гаряча кров запорожців мирно злилася з кров'ю їхніх, здавалося б, непримиренних гордих ворогів, ляхів, розбавленою кров'ю холодних германців" (Микола Миклухо-Маклай)

Микола Миклухо-Маклай – російський вчений, нащадок запорозьких козаків
17 липня виповнюється 165 років від дня народження Миколи Миклухо-Маклая. "Україна молода" надрукувала до цієї дати велику статтю.

Втім загалом в українському медіа-просторі ім'я великого мандрівника звучить не часто. На його честь в Україні названо лише одну вулицю – в Малині, у цьому ж місті встановлено і єдиний український пам'ятник видатному вченому. Він підкорив Австралію, Океанію та увесь світ, а на батьківщині й досі залишається напівзабутим.Наведені нижче факти взято з книги "МИКЛУХО-МАКЛАЙ" В.Колесникова, уривки з якої було надруковано в газеті "День".Отже, далекі предки уславленого українця мали прізвище Макухи. Один з них, відважний козак Охрім Макуха, був у 30-ті роки XVII століття курінним отаманом Війська Запорозького. І всі три його сини – Омелько, Назар і Хома – теж взяли зброю в руки та стали до боротьби з польською шляхтою. Але середній син, Назар, закохавшись в чарівну шляхтянку під час облоги військом козаків польської фортеці, зрадив товаришів, за що був засуджений на смерть і особисто покараний своїм батьком. Принаймні так розповідають родинні перекази. І цікаво, що рідний дядько майбутнього вченого, Григорій Ілліч, який у 1824-1828 роках навчався у Ніжинській гімназії вищих наук і товаришував там з юним Миколою Гоголем, не раз розповідав йому цю сімейну легенду й до кінця життя був абсолютно переконаний, що саме вона була покладена геніальним письменником у основу одного з найдраматичніших епізодів "Тараса Бульби"! А батько Миклухи-Маклая завжди тримав у себе на столі портрет Тараса Бульби (свого символічного предка)...

Прапрадіду Миколи Миколайовича, Степану, (який в юні роки мав прізвисько Махлай), за бойові заслуги було дароване потомствене дворянство. Тоді Степан Макуха і вирішив "облагородити" своє прізвище й замінити неблагозвучне "Макуха" на "Миклуха", а "Махлая" – на не дуже зрозумілого "Маклая".

Сам Микола Миклухо-Маклай 1884 року дав таку відповідь кореспондентові газети "Сідней морнінг гералд": "Моя особа – то живий приклад того, як благочинно з'єдналися три одвічно ворожі сили. Гаряча кров запорожців мирно злилася з кров'ю їхніх, здавалося б, непримиренних гордих ворогів, ляхів, розбавленою кров'ю холодних германців". І справді, по материнській лінії (мати – Катерина Семенівна, уроджена Беккер) в його жилах текла й німецька, й польська кров. А ким же вважав себе сам Миклухо-Маклай? Підкреслюючи, що є російським вченим і водночас відзначаючи: "Я дуже люблю вітчизну свого батька", – мандрівник, проте, дав жорсткий і вельми об'єктивний аналіз розвитку "російської ідеї" та державності.

Ось він: "На Русі, коли ми простежимо історію Російської держави від Івана Грозного до наших днів, відкинувши хіба що добу Петра I, не допускалося під страхом смерті чи тюремного ув'язнення не тільки мати іншу думку, а навіть сумніватися в чомусь такому, що було усталеним і прийнятим у державі. Дика азійська орда з її лютою жорстокістю, зневагою цінностей духовних і поділом суспільства на рабів і вождів принесла й укоренила на віки в Російській державі становище, коли право думати діставали тільки ті з нижчої суспільної верстви, хто, думаючи, у своїх міркуваннях угадував бажання вождя".

І далі, інший аспект проблеми: "І ось за отаких порядків, які ведуть до огульного отупіння, животворна російська думка, всупереч усім насиллям і пануючій моральній темряві, усе-таки проростає й усьому світові на диво дає прекрасні плоди".

Коментарі

© 2007 - 2012, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua