Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
НЕВІДОМИЙ ЛИСТ АКАДЕМІКА ДМИТРА ЯВОРНИЦЬКОГО

НЕВІДОМИЙ ЛИСТ АКАДЕМІКА ДМИТРА ЯВОРНИЦЬКОГО

museum-ukraine | 9.07.2010 00:14

0
Рейтинг
0


Голосів "за"
1

Голосів "проти"
1

Запорізький обласний архів час від часу відкриває свої таємниці уважним дослідникам. Ось і мені вдалося серед багатьох документів, що відклалися в архіві, віднайти цікавий документ, який я пропоную увазі істориків, краєзнавців і всім любителям нашої історії.

НЕВІДОМИЙ ЛИСТ АКАДЕМІКА ДМИТРА ЯВОРНИЦЬКОГО
Запорізький обласний архів час від часу відкриває свої таємниці уважним дослідникам. Ось і мені вдалося серед багатьох документів, що відклалися в архіві, віднайти цікавий документ, який я пропоную увазі істориків, краєзнавців і всім любителям нашої історії.

Це невідомий лист видатного вченого, академіка Дмитра Івановича Яворницького, 155 – річчя з Дня народження якого в серпні буде широко

відзначати наша наукова громадськість.

Власне, це відповідь на лист завідуючого відділом культпропу (пропаганди) Запорізького Окружного Партійного комітету Миколюка, який звернувся до Дніпропетровського крайового археологічного музею, щоб той допоміг організувати в Запоріжжя і на Дніпрельстані краєзнавчий музей.

Миколюк просить допомогти експонатами, "що стосуються Запоріжжя" і "командирувати Вашого представника до Запоріжжя", щоб той допоміг в організації краєзнавчого музею.

Треба нагадати читачеві, що в цей час йшло будівництво Дніпрельстану і територія, яка повинна бути затопленою, уважно досліджувалася археологами Дніпровської археологічної експедиції, яку саме і очолював академік Д.Яворницький.

У відповідь вчений повідомляє адресата, що після обробки знайдених матеріалів, дублікати, "що стосуються Запорізької округи", будуть передані до Запоріжжя і що для допомоги "в організації краєзнавчого музею" найближчим часом вирушає до Запоріжжя науковий співробітник Козар П.А.

На жаль, зараз не можна встановити, чи передавалися із Дніпропетровська до Запоріжжя музейні експонати, а якщо і передавалися, то чи збереглися вони в нині діючому Обласному краєзнавчому музеї.

Відносно ж згаданого у листі наукового співробітника можна додати наступне:

Козар Павло Антонович (1894-1944) – український історик, археолог і педагог. Після здобуття середньої освіти вступив на історичне відділення Дніпропетровського інституту народної освіти (колишня назва університету), який закінчив у 1926 р. 1929 р. – захистив дисертацію "Краєвий музей та його завдання". У 1925-1931 рр. працював завідуючим історико-археологічним відділом Дніпропетровського історичного музею, який очолював Д.Яворницький.

П.Козар – автор 16 науково-популярних праць й двох монографій з краєзнавства. Деякі з цих праць є складовою частиною його докторської дисертації "Лоцмани дніпровських порогів".

"Дисертація підготовлена на численному архівному матеріалі, даних з археології, етнографії, філології. Автор використав писемні й усні джерела, дав розгорнуту панораму економічного життя та побуту такого соціального прошарку суспільства як лоцмани", – зазначає сучасна дослідниця, головний хранитель Дніпропетровського історичного музею ім. Д.І.Яворницького Л.К.Божко.

У 1927-1930 рр. Павло Антонович брав активну участь у роботі комплексної науково-археологічної експедиції на Дніпрельстані. Тому і не дивно, що Д.Яворницький саме його направив до Запоріжжя надати кваліфіковану наукову допомогу.

За свої погляди і переконання П.Кобзар зазнав утисків і переслідувань з боку радянської влади. У 30-і рр. він був тричі заарештований органами НКВС й висланий за межі Дніпропетровської області. На висланні, а потім й після повернення до Дніпропетровська, П.Козар працював шкільним викладачем.

У 1941-1943 рр. він завідував відділом просвіти обласної управи, а також очолював кафедру історії України Дніпропетровського університету і був директором Дніпропетровського історичного музею.

Восени 1943 р. П.Козар виїхав до Польщі, де помер у квітні 1944 р.

Листи додаються без скорочень, у тому вигляді, як вони збереглися у справі.

Додаток N1

До Дніпропетровського

краєвого Археологічного

музею

6 липня 1930р.

На Запоріжжі і Дніпрельстані існує три інститути, кілька технікумів і чимало різних шкіл, курсів.

Культурні вимоги робітництва чим раз все більш зростають. Але наше Запоріжжя і Дніпрельстан ще на сьогодні є бідні на культурні установи. Так, у нас немає музеїв, виставок, добрих театрів тощо.

Особливо почувається потреба в Краєзнавчому музеї. А такий музей можна організувати, маючи на увазі наявність великої кількості дублетних експонатів у вас, що стосуються Запоріжжя, наявність асигнувань на музейну справу Запоріжжя.

Тому Культпроп просить командирувати Вашого представника до Запоріжжя, який би ознайомившись тут з місцевими умовами допоміг би організувати нам краєзнавчий музей.

Про Вашу згоду й відрядження представника просимо повідомити ОПК.

Зав. культпроп ОПК Миколюк

ДАЗО, Фонд I.-Оп.I. – Справа 1212. – Арк. I.

Додаток N2

Археологічний До Запорізького ОПК.

музей (культпроп)

26.УII.30 р. На лист з 8.УII. – 1930 р.

Дніпропетровський Краєвий Музей повідомляє, що днями до Вас повинен виїхати науковий співробітник тов. Козар П.А., який і допоможе Вам в організації Краєзнавчого музею. Що ж до дублетних експонатів, то такі музей має, але вони ще зовсім науково не оброблені і взагалі матеріали не класифіковані. Коли буде переведена ця робота, тоді можна буде відповідні дублети, що стосуються Запорізької округи, вилучити для Вас.

Директор музею,

Академік підпис (Д.І.Яворницький)

ДАЗО. – Фонд І. – Опис І – Справа 1212. – Аркуш 5.

Віталій Шевченко, редактор журналу "Запорізький край"


© 2007 - 2012, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua