Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

ЗУСТРІЧІ З МАХНОМ: ДМИТРО ЯВОРНИЦЬКИЙ


5
Рейтинг
5


Голосів "за"
11

Голосів "проти"
6

Про зустріч Нестора Махна та історика Дмитра Яворницького

ЗУСТРІЧІ З МАХНОМ: ДМИТРО ЯВОРНИЦЬКИЙ
У центрі картини "Запорожці пишуть листа турецькому султану" художник Ілля Репін зобразив, в особі писаря, Дмитра Івановича Яворницького – легендарного історика запорізького козацтва, засновника й хранителя Музею історії козацтва в Катеринославі (так до 1926 року називався Дніпропетровськ). Під час Громадянської війни, захопивши місто, до музею завітав і Нестор Махно зі своїм штабом. Дмитро Іванович злякався, перш за все, за свої експонати, бо пристрасть махновців до красивої зброї була загальновідома. А в музеї була сила-силенна запорізьких шабель – улюбленої зброї січовиків – і часто вони являли собою справжні витвори мистецтва.Запорожці пишуть листа турецькому султану, Запоріжжя, 1676 р.Махновці обговорюють план розгрому Врангеля, Старобільск, 1920 р.

Та побоювання Яворницького виявилися марні. Буйні зазвичай махновці в козацькому музеї присмиріли і поводилися на екскурсії, яку для них провів сам Яворницький, як слухняні школярі. Лише біля одного стенду, де були виставлені речі з козацької могили – коштовна шабля і пляшка горілки – Махно не витримав: "А можна мені шаблю в руках подержати?". "Та чом би й ні, – як для хороших людей" – відповів Дмитро Іванович і відкрив стенда.

Довго тримав в руці козацьку шаблю Нестор Іванович, а потім чемно повернув її Яворницькому і спитав: "Дмитре Івановичу, а горілка ото... як для хороших людей?". Яворницький подав йому старовинну ретельно закорковану пляшку. Махно хильнув оковитої першим, а потім передав пляшку своїм хлопцям. "А тепер, хлопці, сказав Махно, хто ще шось тут хоч пальцем троне – сам пристрелю". І махновці, подякувавши Дмитрові Івановичу, пішли з музею.Знайшов в історичних джерелах і переповів Микола Уманський,

для Фонду підтримки українських ініціатив


Коментарі

© 2007 - 2012, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua