Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
СБУ   УПЦ КП   Наливайченко   Філарет   Українська автокефальна православна церква

Роздивляючись загублені пам'ятки української духовності...


8
Рейтинг
8


Голосів "за"
9

Голосів "проти"
1

Служба безпеки України оприлюднила і передала служителям Церкви матеріали архівних кримінальних справ на реабілітованих священнослужителів Української автокефальної православної церкви, ліквідованої радянською владою у 30-х роках минулого століття

Роздивляючись загублені пам'ятки української духовності...
Засилля тотального контролю за ідеологією у радянські часи, яке здійснювалося ГПУ-НКВС на зорі становлення радянської держави, згубило не тільки багато талановитих і відданих ідеям українства людей, але й майже стерло з людської пам'яті будь-який спомин про їх життя.

Лише завдячуючи Службі безпеки України та її відомчому архіву, до нас тепер можуть дійти згадки про Українську автокефальну православну церкву, знищену на початку 30-х років минулого століття. Робота з розкриття і донесення до громадськості і міжнародного співтовариства правди про злочини тоталітарного режиму є одним із пріоритетних напрямків гуманітарних проектів, які на даний час реалізуються СБУ.

Зокрема, 19 лютого 2008 року представники СБУ передали Предстоятелю УПЦ КП Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету матеріали з архіву спецслужби стосовно ліквідованої каральними органами СРСР Української автокефальної православної церкви, наступницею вважається саме Українська православна церков Київського Патріархату.

Зі слів в. о. Голови СБУ Валентина Наливайченка, "знайомлячись з наявними в архівах Служби матеріалами про репресоване священство, відчуваєш велич духу людей, які жертвували собою заради служби Спасителю і Україні".Він також зазначив, що спецслужбою розшукано в архіві матеріали 10 справ на репресованих священнослужителів традиційних Церков, які діяли в Україні у 20-40-х роках. Однак, практично в усіх архівних справах реабілітованих немає даних про родичів, які мають право отримати відповідні документи. Тому ці розсекречені архівні матеріали передаються Предстоятелю УПЦ КП Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету.

З цих документів стало відомо, що Українська автокефальна православна церква існувала з 1921 по 1930 р., діяла у всіх регіонах України. За офіційними даними, у 1927 році церква об'єднувала близько 1300 громад, що становило 15 % від усієї кількості релігійних общин.

Радянські документи, які зберігаються в Архіві СБУ, свідчать, що з середини 20-х років минулого століття УАПЦ стає об'єктом репресивних заходів ГПУ-НКВС. Починаються арешти духовенства та єпископату церкви (тільки в 1926 році заарештовано понад 100 священиків). У 1929 році частина єпископів УАПЦ проходила по сфабрикованій кримінальній справі, порушеній стосовно організації "Спілка визволення України". Усі вони в подальшому були заслані до таборів, закатовані, розстріляні.

Перший глава церкви митрополит В.Липківський був усунутий з посади предстоятеля УАПЦ у 1927 році і розстріляний у 1938 році. У зв'язку з репресіями та арештом більшості ієрархів церкви у 1930 р. УАПЦ припинила своє існування. У пам'яті нащадків вона залишилася як "розстріляна церква".

Символічною, як наголосив Валентин Наливайченко, є і та обставина, що в постановах про вилучення особистих речей при обшуках та арештах духовенства, у кожного з них єдиною матеріальною цінністю був тільки один предмет – "православний хрест білого металу".

Крім того, матеріали архівної справи на закатованого священика УАПЦ Рогальського Володимира Калістовича Служба безпеки України передала сьогодні його правнуку – Марченку Костянтину Юрійовичу, якого вдалось розшукати завдяки архієпископу УПЦ-КП Димитрію. Володимир Рогальський був засуджений у 1946 році до 10 років ув'язнення тільки за те, що, як написано у обвинувальному висновку:

"Оставшись проживать на территории окупированой противником, будучи враждебно настроен к советской власти, по заданию старосты Антоньевской райуправы, составил историю села Криворудка, а также принимал активное участие в написании истории Антоньевского района в которой возводил клевету на советскую действительность, большевистскую партию и органы НКВД".

На даний час ще залишаються невідомими долі багатьох представників єпископату та духовенства автокефальної церкви, які були розстріляні або замордовані в концтаборах. У зв'язку із цим Службою безпеки України здійснюватиметься подальший пошук документів стосовно цієї Церкви, а також ліквідованих в той період інших конфесій – Автономної Української православної церкви, Всеукраїнської спілки релігійних громад православної автокефальної синодальної церкви, Української православної церкви з правонаступною ієрархією.Добра справа, за словами Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, розпочата Службою безпеки України, плоди якої неодмінно стануть міцними цеглинами у відновленні фундаменту української духовності.

Сподіватимемося, що подібні ініціативи не стануть поодинокими кроками на шляху до історичної правди про Україну та її героїв, закатованих у радянських тюрмах, адже вони заслуговують на справедливе визнання, не дивлячись на всі відчайдушні спроби окремих політиків це приховати і видати за дешевий фарс.

Треба, на мій погляд, зрозуміти лише, одне: правда про наше минуле відкривається не в інтересах сьогодення, а з розрахунком на майбутнє, в якому вже наші нащадки намагатимуться не допускати уцарювання тоталітарних режимів на українській землі.

Коментарі

© 2007 - 2012, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua