Пошук на сайті:
Знайти



Народні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Як українці створювали свою мову. Ч. 4.

Юрій Самсон | 25.06.2007 09:46

4
Рейтинг
4


Голосів "за"
12

Голосів "проти"
8

В добу тоталітаризму (а нині – в Росії) російську мову вважали єдиною прямою спадкоємницею мови Київської держави, а українську – як таку, що відкололася від давньоруської. До того ж, російські вчені називають давньоруську мову "древнерусским языком", а російську мову не "россиянским языком" чи хоча б "российским", а "русским".

Як українці створювали свою мову. Ч. 4.
Був час панування антинаукової концепції про існування в ІХ-ХІІІ ст. якоїсь єдиної давньоруської народності, яка почала розпадатися в період феодальної роздрібненості й начебто лише тоді виникли три окремі мови – російська, українська й білоруська, а їхня самостійна історія, нібито, розпочинається не раніше ХІV ст. Виступати в минулому проти цієї лжеконцепції було не тільки безперспективно, а й небезпечно для життя.

Оскільки Новгород, Суздаль, Володимир, Полоцьк та інші землі тривалий час входили до складу княжої держави з цетром у Києві, то всі східні слов'яни мали спільну державність, але її, цю давньоруську державність, не слід плутати з давньоруською народністю, якої ніколи не існувало!

Як давно встановлено, виникнення окремих мов сталося після розпаду в середині першого тисячоліття нашої ери праслов'янської мовної спільноти: східнослов'янські діалекти не утворили мовної єдності, яку можна було б вважати окремою, спільною для трьох народів, давньоруською мовою. Такої мови не було! Російська й білоруська мови формувалися не з т.з. "праруської" мови, а безпосередньо з пізньоправслов'янських діалектів у VІ-VІІ ст. – самостійно і незалежно одна від одної. Проте – це були діалекти праукраїнської мови. Видатний німецький славіст Бандке вважав, що українська мова давніша від багатьох інших. Поляни, на його думку, мали свою розвинуту мову ще до Рюрика.

В добу тоталітаризму (а нині – в Росії) російську мову вважали єдиною прямою спадкоємницею мови Київської держави, а українську – як таку, що відкололася від давньоруської. До того ж, російські вчені називають давньоруську мову "древнерусским языком", а російську мову не "россиянским языком" чи хоча б "российским", а "русским". Але ж добре відомо, що до 1710 року Росія називалася Московією. (Відомий поет Севастян Кленович у поемі "Роксоланія" (1584 р.) писав, що "Славетна Русь (Україна – Ю.С.) простягається... до темних московських лісів".Мовна ж ситуація в Русі була така: існувала церковнослов'янська (староболгарська) мова, на яку з грецької Кирило і Мефодій почали перекладати богослужбові книги (і якою в церквах велося богослужіння). Але основною мовою для населення від Закарпаття до Дону, від Прип'яті й до Чорного моря була українська – і в основі вона була такою, як і сучасна, але багато елементів не збереглося, з'явилися нові лексеми і стилістичні нюанси тощо.

Про українську мову та її носіїв, які утворили український народ, можна з певністю сказати: починаючи з ІV ст., а то й раніше (про що свідчать "Послання оріян хозарам", зіставлення зі санксритом) існувала наша мова.

Отже, якщо не було давньоруського народу, то не могло й бути давньоруської розмовної мови. Для росіян, які пізніше вкрали назву Русь, переінакшивши її на Росію, щоб таким чином висунути претензії на українські землі як прабатьківщину, а українців перехрестили на малоросів, було вигідно посилатися на "теорію" про єдину давньоруську розмовну мову. А одна літературна мова дійсно була – староболгарська з нашаруванням особливостей східнослов'янських мов. Це була мова богослужіння, документів, але не мова народу.

Далі буде.

Коментарі









© 2007 - 2012, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua