Пошук на сайті:
Знайти



Народні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Знову про подвійне громадянство.

Борис Когатов | 31.07.2009 13:19

7
Рейтинг
7


Голосів "за"
11

Голосів "проти"
4

Чи розуміє пан Яценюк що він сам говорить?

Наразі прочитав інтерв"ю кандидата в президенти України А.Яценюка ИА REGNUM , де він, особисто заявляє наступне:

"Насчет паспортизации украинцев румынами... это в определенной степени внутренняя проблема Украины, ведь в Украине запрещено двойное гражданство, и взять паспорт Румынии означает нарушить закон."

Мене здивувало, що міністр МЗС України, який нібито професіонал, хоча й колишній, й повинен знати це питання на зубок, видає таке. Адже поглянемо на Закон України про громадянство.

Там читаємо буквально наступне:

"Законодавство України про громадянство ґрунтується на таких

принципах:

1) єдиного громадянства – громадянства держави Україна, що

виключає можливість існування громадянства

адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин

України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав,

то у правових відносинах з Україною він визнається лише

громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України,

то у правових відносинах з Україною він визнається лише

громадянином України."


Тобто що криється за фразою "в Україні заборонено подвійне громадянство"? Просто невігластво, більш нічого. З закону витікає, що Україна НЕ ВИЗНАЄ подвійного громадянства, тобто при наявністі у громадянина України громадянства будь якої іншої країни він за українськими законами залишається громадянином України й до нього застосовуються усі українські закони, як вони застосовуються до усіх інших громадян України. Просто говорячи, якщо у вас є український та, скажімо, американський паспорт, але ви знаходитеся на території України й попали в "ситуацію", то телефонувати до американського посольства у пошуках захисту від консула вам немає жодного сенсу, бо за українськими законами ви – громадянин України й більш ніхто.

Закон, однак, передбачає процедуру позбавлення громадянства України у разі добровільного набуття громадянства іноземної держави:

"Стаття 19. Підстави для втрати громадянства України

Підставами для втрати громадянства України є:

1) добровільне набуття громадянином України громадянства

іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття."


Тобто, якщо повнолітній громадянин набув громадянство іншої країни, це може бути підставою для позбавлення його громадянства України. "Підстава", однак, не означає автоматичної втрати громадянства, або того факту, що нібито наявність громадянства іншої країни заборонена громадянам України. Для припинення громадянства України на підставі процитованого пункту, а також пункту 3:

"3) добровільний вступ на військову службу іншої держави, яка

відповідно до законодавства цієї держави не є військовим

обов'язком чи альтернативною"


є видання спеціального указу президентом України:

"Датою припинення громадянства України у випадках,

передбачених цією статтею, є дата видання відповідного указу

Президента України."


Про той факт, що наявність громадянства іншої країни у громадянина України не є порушенням українського законодавства, свідчить також ті пункти цього положення, які окреслюють хто підпадає під "підстави для позбавлення громадянства України, а хто ні". Підпадають ті, хто "добровільно" прийняв громадянство іншої держави, але не підпадають, наприклад, діти:

"Не вважаються добровільним набуттям іншого громадянства такі

випадки:

а) одночасне набуття дитиною за народженням громадянства

України та громадянства іншої держави чи держав;

б) набуття дитиною, яка є громадянином України, громадянства

своїх усиновителів унаслідок усиновлення її іноземцями;"


Тобто дитина, яка за фактом народження отримала громадянство України та іншої держави не може бути позбавлена громадянства України.

Таким чином, Україна дійсно не визнає подвійного громадянства, але не забороняє громадянам України, які набули громадянство України, наприклад, за фактом народження або інших випадках, про які сказано в законі (ті, для яких громадянство України – перше, або отримано одночасно з громадянством іншої держави) мати громадянство й іншої країни, якщо у свою чергу законодавство іншої країни не заперечує існування інших громадянств своїх підданих.

Аби остаточно переконатися у своїх висновках, я написав листа з запитаннями до українського посольства в США. На які отримав такі відповіді (березень, 2009-го року):

1. Наскільки я зрозумів, навіть якщо громадянин України набуває громадянство іншої країни, скажімо США, або Великої Британії, він не втрачає свого українського громадянства. Чи це так, чи ні?

Відповідь: Так.

2. Стосовно порядку подовження строку дії українського паспорту для людини, що постійно мешкає за кородоном. Чи впливає на цю процедуру факт існування у цієї людини громадянства іншої країни, чи ні? Чи повинни співробітники посольства вимагати цю інформацію від заявника та чи мають вони право відмовити заявнику у подовженні його українського паспорту на підставі того, що у нього є також громадянство іншої країни?

Відповідь: Ні.

3. Чи існує якесь покарання за те що громадянин України вчасно не подовжив строк дії паспорту, або в'їхав на територію України по паспорту іншої країни, громадянство якої він набув, не відмовившися від українського?

Відповідь: Ні.

Слід також пам"ятати, що умовою надбання українського громадянства громадянами інших країн є відмова від будь якого іншого громадянства.

Стаття 9. Прийняття до громадянства України

Іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх

клопотаннями прийняті до громадянства України.

Умовами прийняття до громадянства України є:

2) подання декларації про відсутність іноземного

громадянства (для осіб без громадянства) або зобов'язання

припинити іноземне громадянство (для іноземців).

Іноземці, які перебувають у громадянстві (підданстві) кількох

держав, подають зобов'язання припинити громадянство (підданство)

цих держав.


Таким чином, закон діє асиметрично – він забороняє приймати українське громадянство без припинення іноземного, але не заперечує проти того, щоб громадянин України мав громадянство ще якоїсь держави, проте, у разі добровільного надбання такого громадянства, закон зберігає за собою право використовувати цей факт як привід для позбавлення громадянства України.

Коментарі









© 2007 - 2012, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua